TV 16:9 nebo 4:3?

Zatímco dříve byly v kurzu televizory s poměrem obrazu 4:3, nyní již tomu tak není. Jasná volba při výběru tedy padá na poměr stran úhlopříčky 16:9. Samozřejmě záleží, na tom co divák vždy sleduje, ale do budoucna bude trend jednoznačně 16:9.

Důvod je přitom jednoduchý. Filmy na DVD a Blu-ray discích vycházejí nejvíce právě v tomto poměru stran. Naopak televizní stanice ještě stále sice využívají v hojné míře vysílání 4:3 (většina nejen původních filmů a seriálů bylo do tohoto poměru stran převedeno), ale stále více jejich vlastní pořady vidíme právě v 16:9. To se týká i sportovních akcí.

LCD TV Philips s poměrem stran 21:9

16:9 je pro oko lepší
Vědci a lékaři zkoumáním navíc zjistili, že 16:9 je pro lidské oko lepší, protože oči jsou od sebe kousek ve vodorovném směru, takže do strany vidíme víc než nahoru a dolu. Jinak řečeno – to, co člověk vidí najednou oběma očima, je spíš 16:9 než 4:3.

Mezi krok k 21:9
Přestože je poměr stran 16:9 již standardem stále jde o mezikrok směrem k širokoúhlému formátu klasického kina, které má poměr stran 21:9 (plátna v kinosále). Blízká se však lepší časy. Začátkem roku totiž Philips představil novou LCD televizi s tímto poměrem stran a velikosti 56 palců (142 cm). Díky filmovému formátu 21:9 (2,39:1) se můžete nechat pohltit filmy tak, jak to měli jejich autoři v úmyslu. Televizor odpovídá originálnímu filmovému formátu použitém režiséry, takže nedojde ke vzniku černých pruhů ani ztrátě obrazu, ale uvidíte filmy podle záměru režiséra. Přineste díky autentickému filmovému formátu 21:9 kouzlo kina domů. Vychutnejte si poměr 16:9 a herní obsah pomocí plného výkonu obrazovky 21:9.