Test 3D TV – Samsung, Panasonic, Sony

Film Avatar se postaral o celosvětové pozdvižení a vzbudil velký zájem o 3D technologii i u těch, kteří o ní doposud neslyšeli. Na 3D televizory ale dopadl tento zájem v mnohonásobně menší míře. Důvodem je mizivá nabídka vysílání trojrozměrných pořadů a 3D filmů. Existují jiné důvody, proč si 3D televizor pořídit?

Časopis TEST otestoval několik prvních televizorů s možností 3D efektu. Jaké jsou výsledky testů 3D TV a recenze? Srovnání se dočkaly televizory Panasonic TX-P50VT20E, Samsung LE40C750, Samsung UE40C7000 a Sony KDL-40HX800.

Test 3D TV Sony KDL-40HX800

Objektem testování se staly čtyři televizory s 3D efektem. Zkoumala se zejména kvalita obrazu, vliv pozorovacího úhlu na změnu vnímané svítivosti a barevnosti, odrazivost povrchu obrazovky a plynulost pohybu. Další zkoušky se týkaly zvuku, obsluhy a spotřeby energie, hodnotilo se i vybavení televizí. Zajímavé bylo také zhodnocení víceúčelnosti, tedy možnost příjmu a zobrazování záznamů z různých zdrojů. 

Test 3D TV Panasonic TX-P50VT20E

Redaktor časopisu TEST Jan Hrouda k průběhu zkoušek dodává: „Všichni, kdo se na testování podíleli, byli příjemně překvapeni kvalitou 3D reprodukce. Někteří testující si ale stěžovali na tlak na čele či na zvýšenou námahu očí vedoucí až k bolestem hlavy.“ Další testem zjištěná negativa se váží například k odrazivosti vnitřní strany brýlí i k mnohdy viditelnému zdvojení obrazu kolem ostrých kontrastních objektů, který však lze řešit snížením podsvícení obrazovky.

Test 3D TV Samsung LE40C750

Výsledky testu hovoří jasně pro nejlevnější z testovaných produktů, kterým je televizor Samsung LE40C750. Její recenze vyzněla takto – TV vynikal nad ostatními ve všech hlavních oblastech. Celkově byl vyhodnocen i jako jeden z nejlepších televizorů na trhu, i pokud se odmyslí 3D efekt. Naopak pouze uspokojivé hodnocení lze dát nejdražšímu televizoru v testu, kterým byl PanasonicTX-P50VT20E. Recenze tohoto 3D TV vyzněla takto – jeho obraz je uspokojivý, zvuk pouze dostatečný a model naprosto propadl ve spotřebě energie.

Otázkou zůstává, zda má význam pořizovat si 3D televizor i za stávající, tedy prakticky nulové televizní nabídky v této oblasti. Jan Hrouda dodává: „Z hlediska rychlejšího nástupu 3D technologie je jistě zajímavější oblast Blu-ray disků. Je ovšem nezbytné vlastnit přehrávač kompatibilní s 3D technologií a přijmout fakt, že i v této oblasti je nabídka dosud malá. Slibně se také jeví využití této technologie při hraní počítačových her. Jinak zůstávají 3D televizory lahůdkou vhodnou pro fanoušky nových technologií“.

Test 3D TV Samsung UE40C7000

Kompletní výsledky testu 3D televizorů najdete v časopise TEST 10/2010. Časopis dále přináší ve svém říjnovém vydání testy kuchyňských robotů, krémů na ruce, zimních pneumatik a smartphonů.

Zdroj: TEST