Parametry LCD TV

Parametry při výběru televizoru hrají velkou roli. Podobně jako když si vybíráte třídu nového automobilu a necháváte si ho dovybavit podle vašich potřeb, tak i u TV je zapotřebí hledět na důležité parametry.

Nebo snad víte, zda zvolitu 100 Hz či rovnou 200 Hz technologii zobrazování obrazu? Jaké podsvícení vybrat? A co ty tunery – analogový, digitální, kabelový? Vstupních a výstupních konektorů není také nikdy dost, které by neměly chybět?

100 Hz či 200 Hz

Technologie se stará o zkvalitnění plynulosti akčních scén, rychlých pohybů, sportovních přenosů apod. Díky ní se již nesetkáte s nežádoucím rozmazáním, duchy či neostrostí. LCD televize s technologií 100 Hz zdvojnásobují frekvenci snímků vložením jednoho snímku mezi dva po sobě jdoucí navíc. Obraz pak působí plynule. Proto lepší modely televizorů disponují obnovovací frekvencí 100 Hz (obraz je tedy obnoven 100 krát za vteřinu), což lidské oko interpretuje jako ostrý obraz bez chvění a blikání nebo dokonce 200 Hz (obraz je obnoven 200 krát za vteřinu).

Parametry u televizoru hrají důležitou roli

Podsvícení panelu

CCFL – Cold Cathode Fluorescent Lamp = svítící trubice se studenou katodou. Dosud používané u většiny LCD displejů již od těch úplně nejlevnějších.

LED – dokonalého kontrastu a snížení spotřeby elektrické energie dosáhne systém rozsvícením světlých částí obrazu na maximum a zároveň zhasnutím ostatních částí v tmavých místech obrazovky. LED panely sestávají ze stovek světelných zdrojů, které jsou rychle sekvenčně zhasínány, čímž dochází k odstranění třpytů na obrazovce.

Obrazové procesory

Obrazový procesor vylepšuje kontrast, detaily, barvy a plynulost pohybu. Každý výrobce má své obrazové procesory jinak pojmenovány např. DNIe Pro pro LCD televize Samsung, Perfect Pixel HD Engine pro Philips, Bravia Engine pro Sony atd.

Tunerové funkce LCD televize

DVB-T – LCD televize s DVB-T tunerem dokáží přijímat digitální pozemní vysílání.

DVB-C – televizory s tunerem DVB-C přijímají digitální kabelové vysílání.

DVB-S – LCD přístroje vybavené tímto tunerem dokáží přijímat digitální satelitní vysílání MPEG-4 (MPEG-4 je kompresní standard pro stanice vysílané v HDTV, zajišťuje náročnější zpracování a větší kompresi než obvykle používaný MPEG-2.)

Konektory a vstupy do LCD televize

Každá TV je vybavena vstupními a výstupními konektory. Vaše nová televize by měla mít alespoň HDMI (vstup i výstup), DVI, SCART (či cinch), komponentní (skládá se ze tří barevných kabelů – zelený, modrý, červený) a USB konektor.

CI slot

Common Interface je slot primárně určený pro vložení karty určené pro dekódování placených stanic vysílajících digitálně. Současné DVB-T vysílání nenabízí placené programy a tak tento slot nevyužijete. Časem umožní LCD televizím zpracovat i vysílání ve formátu MPEG-4.

HDMI

High Definition Multi-media Interface – rozhraní pro přenos nekomprimovaného (nijak neupraveného) obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. HDMI umožňuje přenos videa ve standardní nebo HD kvalitě a navíc až 8 kanálový digitální zvuk.

Díky HDMI propojíte všechna zařízení (mající tento vstup/výstup) jedním kabelem. HDMI je také kompatibilní s DVI, snadno tak propojíte TV a PC. DVI jen určen pouze pro přenos obrazového signálu, proto je třeba při propojení vést zvuk odděleně. Nejprodávanější LCD televize disponují dvěma různými typy HDMI:

HDMI 1.2 – s rychlostí 165 Mhz – 5,1 Gb/s (u single-link propojení) přenese rozlišení až 1920 × 1200p60

HDMI 1.3 – s rychlostí 340 MHz – 10,2 Gb/s (u single-link propojení) přenese rozlišení až 2560 × 1600p75, umožní pracovat s větší barevnou hloubkou (x.v.Color) a nabídne navíc podporu zvukovým bezeztrátovým kodekům – Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio.

USB

Všechny nové LCD televize využívají USB pro zobrazení multimediálních souborů (JPEG fotky, MP3 hudbu a video ve formátu DivX). Vždy záleží na podpoře každého výrobce.

SD slot – paměťové karty

Je dnes využíván obdobně jako USB vstup, nejčastěji slouží pro zobrazení fotek ve formátu JPEG.

Obrazové funkce LCD televize

PIP (Picture in Picture) – obraz v obraze u vybraných televizorů zobrazuje jeden program na celé šířce obrazovky televizore a současně zobrazuje i druhý program v menším okně, které překrývá část hlavního obrazu. Zvukový doprovod patří nejčastěji hlavnímu obrazu. PIP vyžaduje dva nezávislé tunery, případně zdroje signálu pro zobrazení malého nebo velkého obrazu. LCD televize mohou mít jednu ze dvou variant funkce PIP:  1) dvou tunerový PIP – dovolí zobrazit dva rozdílné programy; 2) jedno tunerový PIP – potřebuje mít pro aktivaci této funkce připojen externí zdroj signálu (např. DVD rekordér), většina prodávaných však podporuje pouze jedno tunerový PIP.

PAP (Picture and Picture) – obraz a obraz dokáže současně zobrazit dva různé programy na rovnoměrně rozdělené obrazovce.

PAT (Program and Teletext) – obraz a Teletext vám umožňuje při prohlížení teletextu na LCD televizoru pohodlně sledovat i vysílaný program.

EPG

Electronic Program Guide – Elektronický Programový Průvodce je ve skutečnosti papírový TV program převedený elektronicky na obrazovku LCD TV. Po jednom zmáčknutí tlačítka na dálkovém ovládání získáte přehled aktuálně vysílaných pořadů nebo těch bezprostředně následujících. Vybrané modely LCD dokáží zobrazit program až na 8 dní dopředu. V přehledu se dočtete název programu, jeho začátek a stručný obsah. EPG je dostupné pouze u digitálního vysílání. Slouží k zobrazení informací o pořadech a k ukládání záznamů do časovače – naprogramujete si LCD televizi tak, aby se zapnula nebo vypnula v daný čas.