LCD TV vs. plazmová TV

Sepsali jsme pro vás desatero rozporuplných názorů z praxe. Porovnejte si oba typy TV z hlediska použití.

1. Akční a sportovní scény

Zde zcela jasně dominovala technologie plazmová, protože obraz nebyl rozmazaný díky výše popsaným závojíčkům u LCD. Obraz byl i při velmi rychlých scénách ostrý – například puk letící z jednoho rohu obrazovky do druhého nebyl rozmazaný a na plazmové obrazovce po něm nezůstávala žádná stopa. To však je už v podstatě minulostí, protože panely LCD se dostaly pod 6 ms reakční doby, a tak si i na velkých úhlopříčkách LCD můžete užít kvalitní a nerozmazaný obraz.

LCD TV vs. plazmová TV

2. Rychlé scény

I tady plazmová televize dokáže, například při posunu detailů po obrazovce, zachovat vysoké rozlišení. Pokud máte televizor LCD a sledujete na něm program nikoli ve vysokém rozlišení (HD), ale v rozlišení nízkém (příjem klasické televize, například), pak se jednotlivé objekty při posunu mohou rozostřit. To už úplně neplatí pro nové typy obrazovek a zcela jasně je vidno, proč se hovoří o HD a televizorech HD Ready a nebo Full HD – ty totiž budou zobrazovat signál ve vysokém rozlišení, a ten bude mít viditelně mnohem lepší kvalitu než signál dosavadní, byť přijímaný digitálně.

3. Vypalování obrazovky

Z výše uvedených principů činnosti plyne, že televizorů LCD se tento problém vůbec netýká, protože tekuté krystaly se opět vrátí do svého stochastického rozmístění, a nemůže zde tedy žádné vypalování nastat. U plazmy se o možném vypálení loga dá uvažovat, ale jak jste si jistě všimli, všechny televize změnily loga v tzv. plovoucí, neboli loga, která se během času mění, vypínají se atd. Navíc všechny moderní televizory už mají obvody, které dokážou například regulací jasu nepohyblivých scén (myšleno dlouze nepohyblivých – nad několik desítek minut) ovlivnit vypalování obrazovky. V každém případě s příchodem nových technologií a nových televizorů se této věci u plazmových televizorů můžete obávat stále méně.

4. Spotřeba elektrické energie

Říká se, že LCD televizor má v podstatě stále stejnou spotřebu, protože jas barvám dodává zadní světlovodivý panel. Energie potřebná na otáčení tyčinek v kapalných krystalech je zanedbatelná. Takže jde opět o problém plazmových televizorů. Tím, že se ale používají účinnější náplně do plynových buněk a účinnější elektronika, spotřeba elektrické energie nových plazmových televizorů klesá. Největší je totiž, když na obrazovce svítí celá bílá plocha a k tomu jsou používány všechny buňky plástve v zobrazovacím panelu. Dnešní moderní plazmy mají při srovnatelné velikosti úhlopříčky sice asi o 20–30 % vyšší spotřebu, ovšem při zobrazení černé klesá spotřeba plazmy až na polovinu hodnot LCD. Pokud však LCD televizor používá k podsvícení aktivní LED diody, spotřeba opět začíná mírně záviset na obrazu obrazovky. Bílé scény tedy mají vyšší příkon než scény černé.

5. Demo film v obchodě

Pokud prezentujete v obchodě obrázky, které jsou připraveny speciálně pro prezentaci, pak DVD nebo dnes spíše Blu-ray přehrávače používají zvláštní demonstrační DVD/BD, která „vytáhnou“ barvy tak, že působí až nepřirozeně přirozeně. Zklamání uživatele, který si pak přinese takový televizor domů, je někdy až neuvěřitelné, zvláště pokud přijímá klasický televizní signál. Na to ho při koupi upozorněte, protože se vyhnete následným reklamacím a slovním rozepřím. Trochu lepší je situace při příjmu digitálního pozemního televizního vysílání (DVB-T) nebo digitálního kabelového (DVB-C) či satelitního (DVB-S) nebo klasického příjmu kabelové televize. Tuner pro digitální vysílání by měl dnes být běžnou součástí televize a bez něj už nemá cenu takovou televizi nabízet. Zvláště, když se blíží datum 11. 11. 2011, kdy budou vypnuty analogové vysílače a celá Česká republika přejde pod vysílání digitální.

6. HD

Full HD a HD Ready televizor je jedinou správnou volbou. K tomu patří i přítomnost tuneru na DVB-T a u lepších modelů (Samsung, Sony) dokonce i dekodér nejen na MPEG-2, používaný nyní v pozemním digitálním vysílání, ale i MPEG-4, který je třeba k přenosu a dekódování signálu o vysokém rozlišení. U nás se zatím váhá, jestli HD ano, nikdo ale neví, kdy to bude – a k tomu všemu kdy bude třeba uskutečněn přechod na HD v MPEG-4. Takže, pokud váš televizor bude MPEG-4 umět dekódovat, jedině dobře.

7. Film

Tady si uvědomte, že klasický film sledovaný při velkém vnějším osvětlení, bude lépe vypadat na LCD televizoru, kdy bude mít prokreslenější kontury a přechody včetně kontrastu. Při nízkých vnějších osvětleních zase vynikne plazma.

8. Tmavé scény

Zde zcela jednoznačně vede plazma, i když nové druhy LCD televizorů se hodně blíží a některé dokonce plazmu překonávají.

9. Pozorovací úhly

U plazmy, pokud se díváme na obrazovku ze všech stran – pozorovací úhel je kolem 178° – pak jsou barvy vždy stejné. Ačkoli moderní LCD už mají rovněž pozorovací úhly 178°, při blížení se k meznímu úhlu – tedy díváme-li se na obraz skoro rovnoběžně s panelem – pak dochází k tomu, že barvy jsou podány jinak, liší se tedy v závislosti na pozorovacím úhlu.

10. Barvy

V obou případech jsou u moderních televizorů zhruba na stejné úrovni. Teorie o tom, že plazma má věrnější barvy, už neplatí.