LCD TV – princip

Displeje z tekutých krystalů jsou na světě mnohem delší dobu, než by se mohlo na první pohled zdát. Využívaly jich již kalkulačky či digitální hodinky. Přes přenosné počítače se pak pomalu dostávaly i na pracovní stoly, kde začaly oslabovat pozice klasických CRT monitorů, hlavně kvůli jejich nenáročnosti na prostor, úspoře energie a hlavně kvalitě obrazu.

Tekuté krystaly jsou substance, které vystavují fázi záležitosti, která má vlastnosti mezi tradiční kapalinou a pevného krystalu. Tekuté krystaly mohou být rozděleny na thermotropic a lyotropic LCS. Thermotropic LCS vystavuje fázový přechod do LC fáze a je měněn společně s teplotou, zatímco lyotropic LCS vystavuje fázové přechody jako funkce koncentrace. Tekuté krystaly musí mít všechny potřebné vlastnosti, mezi nimiž je elasticita, viskozita či správný index odrazu. Ve výsledku pak má tekutý krystal podobu molekuly tyčovitého tvaru, která se jakoby vznáší v tekutině.

LCD a domácí kino

Displeje z LCD

Displej z tekutých krystalů (LCD) je tenký, plochý displej tvořený nějakým množstvím barevných, nebo jednobarevných pixelů uspořádaných před světelným zdrojem nebo reflektorem. To je velice užitečné, jelikož tato technologie používá velmi malé množství elektrické energie, a je proto vhodný k použití v bateriemi napájených elektronických zařízeních. Každý pixel se stává ze sloupu kapalných krystalových molekul odložených mezi dvěma průhlednými elektrodami a dvou polarizujících se filtrů a osy polarity, z které jsou k sobě kolmé. Tekutý krystal změní (zkroutí) polarizací světla vstupujícího do jednoho filtru a dovolí mu procházet jiným.Molekuly tekutého krystalu mají v sobě elektrické náboje. Tím, že aplikujeme malé elektrické náboje k průhledným elektrodám přes každý pixel nebo subpixel, molekuly jsou zkroucené elektrostatickými sílami. Toto měnící se kroucení světla prochází molekulami a dovolí měnit světla, které je interferováno přes filtry. Mnoho LCD je řízeno střídavým proudem, který přeruší kroutící se účinek světla, a ten se stává slabým, až průhledným.

Rozhraní DVI

LCD panely zobrazují digitálně. Z toho plyne i většina problémů, které s čistotou zobrazení mohou tyto panely mít. Týká se to samozřejmě případů, kdy LCD zpracovává analogový signál. Ten totiž musí být v LCD převeden do digitální formy. A aby to nebylo celé tak jednoduché, tak i v grafické kartě musí být nejdříve digitální obraz převeden na analogový a ten následně vypuštěn do klasického konektoru D-SUB. Digitální rozhraní DVI tak tuto bariéru překračuje. Skrze něj totiž proudí digitální signál z grafické karty přímo do LCD. V současnosti jsou k dispozici dvě rozhraní DVI: 1.) DVI-D dokáže přenášet pouze digitální signál. 2.) DVI-I možno využít i konektor analogového spojení. Problémem tohoto digitálního rozhraní je skutečnost, že standardně podporuje rozlišení do maximálně 1280 x 1024 pixelů.

Budoucnost LCD

Technologie LCD displejů se neustále vyvíjí. Zkracuje se doba, za kterou dokáží jednotlivé tekuté krystaly přejít do určené podoby. A vylepšují se další vlastnosti, které dělají technologii LCD přijatelnější pro čím dále tím větší okruh potenciálních zákazníků. Již nyní si však na tento trh brousí zuby další technologie, jako je například „organic light-emitting diodes“ – OLED (displeje z organických polymerů). Výrobci LCD monitorů dbají nejen na kvalitu obrazu, ale i na design.

Zdroj: Wikipedia